Tanuljunk Magyarországtól!
A magyar kormány példája tanulságos lehet az önállóságot kereső új politikai erők számára. Politikájuk magában foglalja a távolmaradást más kultúráktól, valamint az önazonosság hangsúlyozását és védelmét.
A russzofóbia, vagyis a zsigeri orosz ellenesség tévútra visz.
„Mindjárt az elején leszögezem, hogy az paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatos döntések körülményeit – az eddig nyilvánosságra került információk alapján – magam is szégyenteljesnek tartom. Viszont a russzofóbia, vagyis a zsigeri orosz ellenesség tévútra visz. A Szocsi Téli Olimpiai Játékok után, az ukrajnai válság kellős közepén végre le kell írni ezt a mondatot. Mert meg kell értenünk, hogy magunkkal teszünk rosszat, számunkra létfontosságú szálakat vághatunk el, ha nem akarjuk észrevenni Oroszországnak azt az erőfeszítését, hogy a korábbiaktól eltérő képet alakítson ki magáról. Ezek az erőfeszítések láthatóan arra irányulnak, hogy a nyugati módszereket követve, elsősorban a gazdasági befolyással operáljanak, kulturális és sportbeli teljesítményekkel keltsenek önmaguk iránt szimpátiát fegyvercsörgetés helyett.Olyannyira, hogy még az önirónia is belefér, amint azt az olimpiai nyitóünnepségen elkövetett, az öt karika egyikével kapcsolatos bakit tudatosan újrázták meg a zárás egyik jelenetében. (Lásd a fotókat!)
Természetesen nem arról van szó, hogy nincsenek, és nem maradnak kulturális, vallási, szokásbeli különbségek Kelet és Nyugat között. Azt se állítsa senki, hogy Oroszország ne igyekezne rohamléptekben modernizálni hadseregét. Nyilvánvaló azonban, hogy ez utóbbit ebben a pillanatban az elmaradások pótlása érdekében, illetve az önmagától való elrettentés szándékával teszi, nem pedig azért, mert a világ bármely pontján fegyverrel akarna érvényt szerezni érdekeinek. Az általam nemrégiben idézett Kissinger egykori amerikai külügyminiszter maga hangsúlyozta egy kijevi konferenciát követően: »Amerikának nem érdeke a ’megszállt erőd’ helyzetébe sodorni az oroszokat, hogy aztán kénytelenek legyenek megmutatni, mire képesek.« Ennek ellenére az elmúlt három hétben meglehetősen sok tapasztalatot szerezhettük arról, mennyi egyoldalú, sőt kifejezett hazug nyilatkozatot közöltek az újságok, a tévé- és rádióadók egyrészt az olimpiával, másrészt az ukrán eseményekkel kapcsolatban.”